Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Bierze udział w realizacji projektu ELDORA "Education for Local Development of Rural Areas" - „Edukacja w celu rozwoju regionalnego terenów wiejskich”
Projekt międzynarodowy "Education for Local Development of Rural Areas" (akronim "ELDORA") jest realizowany w okresie od 02.10.2017 r. do 01.10.2019 r. w ramach Programu ERASMUS+.
Lider projektu: • Agencja ds. Wspierania Rozwoju Regionalnego w Koszycach (Słowacja)Partnerzy:• BORA 94 - Agencja Rozwoju Regionalnego - Nonprofit Sp. z o.o. (Węgry)• PIXEL – Stowarzyszenie Kultury (Włochy)• Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (Polska)• Uniwersytet Techniczny w Koszycach (Słowacja)
Głównym celem projektu jest wzmocnienie kluczowych kompetencji i umiejętności osób młodych oraz pomoc w zakładaniu przedsiębiorstw społecznych przez młodzież i lokalnych liderów z terenów wiejskich. Grupami docelowymi projektu są osoby młode będące na ostatnim roku nauki w szkołach ponadgimnazjalnych i wyższych, samorządowcy, organizacje pozarządowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje/ szkoły zajmujące się szkoleniami i rozpowszechnianiem informacji w dziedzinie rozwoju lokalnego i regionalnego na obszarach wiejskich, grupy edukacyjne działające w gminach i mikroregionach. Wdrożenie działań zaplanowanych w projekcie pozwoli na lepsze wykorzystanie lokalnych zasobów naturalnych i ludzkich, zwiększenie rozwoju gospodarczego obszarów wiejskich i zapobieganie tzw. "drenażowi mózgów" czyli migracji wykształconych mieszkańców krajów rozwijających się do krajów wysokorozwiniętych.W odniesieniu do założonych celów planuje się wdrożenie następujących działań:• opracowanie podręcznika "Zakładanie i zarządzanie przedsiębiorstwami społecznymi" oraz "Zbioru najlepszych europejskich praktyk". Celem tego działania jest opracowanie dwóch publikacji z dziedziny Ekonomii Społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości społecznej i propagowania celów społecznych podmiotów gospodarczych z sektora ES. Dodatkowo "Zbiór najlepszych europejskich praktyk" pozwoli na szerokie zilustrowanie rozwiązań stosownych przez społeczników na Słowacji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Celem tych publikacji jest motywowanie ludzi młodych do podjęcia pierwszych kroków w sektorze Ekonomii Społecznej i utworzenia dla siebie miejsc pracy.• opracowanie programu serii szkoleń, materiałów dydaktyczne i filmów e-learningowych. Program nauczania zostanie opracowany w taki sposób, aby dostarczyć niezbędną wiedzę z zakresu Ekonomii Społecznej i przedsiębiorczości społecznej. Szkolenia zostaną dostosowane do potrzeb wyżej wymienionych grup docelowych. Materiały wideo przedstawią najlepsze praktyki stosowane w krajach wszystkich partnerów projektu.• gra edukacyjna, jest to działanie innowacyjne, którego celem jest zwiększenie zaangażowania, ale także ułatwienie procesu edukacji młodych ludzi. Gra będzie ukierunkowana na przedsiębiorczość społeczną.
LIDER PROJEKTU:Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice n.o.Adres: Strojárenská 1061/3, 040 01 Košice, SłowacjaTelefon: +421 55/728 93 17http://www.arr.sk/
BIURO PROJEKTU W POLSCE:Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Rzeszowieul. Szopena 51, 35-959 Rzeszówpokój nr 216 (I piętro)tel. (017) 86 76 237 www.rarr.rzeszow.pl
Projekt ELDORA (Erasmus+)
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Bierze udział w realizacji projektu ELDORA "Education for Local Development of Rural Areas" - „Edukacja w celu rozwoju regionalnego terenów wiejskich”
Projekt międzynarodowy "Education for Local Development of Rural Areas" (akronim "ELDORA") jest realizowany w okresie od 02.10.2017 r. do 01.10.2019 r. w ramach Programu ERASMUS+.
Lider projektu: • Agencja ds. Wspierania Rozwoju Regionalnego w Koszycach (Słowacja) Partnerzy: • BORA 94 - Agencja Rozwoju Regionalnego - Nonprofit Sp. z o.o. (Węgry) • PIXEL – Stowarzyszenie Kultury (Włochy) • Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (Polska) • Uniwersytet Techniczny w Koszycach (Słowacja)
Głównym celem projektu jest wzmocnienie kluczowych kompetencji i umiejętności osób młodych oraz pomoc w zakładaniu przedsiębiorstw społecznych przez młodzież i lokalnych liderów z terenów wiejskich. Grupami docelowymi projektu są osoby młode będące na ostatnim roku nauki w szkołach ponadgimnazjalnych i wyższych, samorządowcy, organizacje pozarządowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje/ szkoły zajmujące się szkoleniami i rozpowszechnianiem informacji w dziedzinie rozwoju lokalnego i regionalnego na obszarach wiejskich, grupy edukacyjne działające w gminach i mikroregionach. Wdrożenie działań zaplanowanych w projekcie pozwoli na lepsze wykorzystanie lokalnych zasobów naturalnych i ludzkich, zwiększenie rozwoju gospodarczego obszarów wiejskich i zapobieganie tzw. "drenażowi mózgów" czyli migracji wykształconych mieszkańców krajów rozwijających się do krajów wysokorozwiniętych. W odniesieniu do założonych celów planuje się wdrożenie następujących działań: • opracowanie podręcznika "Zakładanie i zarządzanie przedsiębiorstwami społecznymi" oraz "Zbioru najlepszych europejskich praktyk". Celem tego działania jest opracowanie dwóch publikacji z dziedziny Ekonomii Społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości społecznej i propagowania celów społecznych podmiotów gospodarczych z sektora ES. Dodatkowo "Zbiór najlepszych europejskich praktyk" pozwoli na szerokie zilustrowanie rozwiązań stosownych przez społeczników na Słowacji, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Celem tych publikacji jest motywowanie ludzi młodych do podjęcia pierwszych kroków w sektorze Ekonomii Społecznej i utworzenia dla siebie miejsc pracy. • opracowanie programu serii szkoleń, materiałów dydaktyczne i filmów e-learningowych. Program nauczania zostanie opracowany w taki sposób, aby dostarczyć niezbędną wiedzę z zakresu Ekonomii Społecznej i przedsiębiorczości społecznej. Szkolenia zostaną dostosowane do potrzeb wyżej wymienionych grup docelowych. Materiały wideo przedstawią najlepsze praktyki stosowane w krajach wszystkich partnerów projektu. • gra edukacyjna, jest to działanie innowacyjne, którego celem jest zwiększenie zaangażowania, ale także ułatwienie procesu edukacji młodych ludzi. Gra będzie ukierunkowana na przedsiębiorczość społeczną.
STRONA PROJEKTU: www.arr.sk/eldora
LIDER PROJEKTU: Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice n.o. Adres: Strojárenská 1061/3, 040 01 Košice, Słowacja Telefon: +421 55/728 93 17 http://www.arr.sk/
BIURO PROJEKTU W POLSCE: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Rzeszowie ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów pokój nr 216 (I piętro) tel. (017) 86 76 237 www.rarr.rzeszow.pl